Mugurkauls vai dinozaura pirksti? Laikmetīgā māksla ar mietpilsoņa acīm

Laikmetīgā māksla ir smalka lieta, ko katrs interpretē savā manierē. Tas, kas vienam ir starpgalaktiku šoseja, citam var būt „it kā pults, it kā zārks…”

Lai noskaidrotu, kā atšķiras mākslas uztvere divās paaudzēs, esam izvēlējušies piecas mūsdienu Latvijas mākslinieku gleznas, kas aplūkojamas virtuālajā galerijā ArtAlea.com, un palūdzam bērniem un pieaugušajiem izteikt savu spriedumu par šiem mākslas darbiem. Kas no tā sanāca? Lasiet mūsu materiālā!

1. „Restaurācija”, Dita Lūse

artlea1

Iļja Karoza, 11 gadi:: „Man šķiet, ka tā ir kaut kāda būve vai trepes uz otro stāvu. Laikam autors gribēja mums pastāstīt, ka tagad nodarbojas ar mājas celtniecību, bet pēc tās beigām jaunajā mājā būs tik skaistas trepes kā gleznā. Autoram par to būs prieks!”

Shunin

Aleksandrs Šunins,
Rīgas Centrāltirgus
mārketinga nodaļas vadītājs

„Protams, tas ir mugurkauls, kas spīd cauri ādai – plānai kā zīdpapīrs. Cilvēka ķermenī vidēji ir 33 skriemeļi: 33 pakāpieni no kakla līdz astes kaula, 33 skūpsti, 33 iemesli atzīties savā sajūsmā, 33 iespējas dzirdēt viņas saraustīto ieelpu.”

anton

Antons Gusevs,
15 gadi

Man rodas iespaids, ka attēlota kāda dievišķa pasaule. Gleznas pamatā ir mugurkauls, kas man atgādina pontonu tiltu pāri upei. Reizē tas ir kaut kas, kam man negribētos pieskarties.”

line1

azarov

Vladimirs Azarovs,
informatīvi izklaidējošās programmas
„Viss Vienmēr Visur” dibinātājs

„Glezna man šķiet padrūma, kopumā izraisa kaut kādas neviennozīmīgas emocijas, tai ar mani notiek rezonanse. Skatos un nesaprotu: it kā mugurkauls, it kā dūmi, ja uzmanīgāk ieskatās, var ieraudzīt veselas piecas dejojošas būtnes.”

arina

Arīna Batanova
10 gadi

„Tie ir dinozaura pirksti, kam apkārt sniega pārslas. Glezna man patīk, bet iedveš bailes, tāpēc es negribētu pakārt to savās mājās.”

line1

2. „Aptveršana”, Baiba Rēdere

hugs

Anna Novaka, 9 gadi: „Man liekas, ka gleznā ir attēlota ugunsvēmēja lapsa, kas aizdedzinājusi savu ķepu.”

li

Aleksandrs Lī,
forogrāfs:

„Atkarīgi no garastāvokļa uz gleznas var ieraudzīt absolūti atšķirīgus tēlus. Sākumā es ieraudzīju servētu galdu ar ēdieniem, skats no augšas. Tad man parādījās ziloņa un citu dzīvnieku tēli. Man patīk šis darbs! Es pat to pakārtu savās mājās!”

karoza

Iļja Karoza,
11 gadi

„Gleznā ir attēlots kosmoss. Pat redzu teļu, kas nejauši nokļuvis šajā kosmiskajā telpā. Manuprāt, mākslinieks vēlējās mums pateikt, ka mūsu Visums nav melns un drūms, bet otrādi – sudrabains un noslēpumains.”

line1

marina

Marina Rabazova,
žurnāliste

„Redzu atstarojošu galda virsmu. Uz galda ir garneles, vēži un melnās olīvas. Kam tur burti un kvadrāts, nav saprotams. Iespējams, ja to nebūtu, glezna būtu uztverama savādāk. Bet šādi man nepatīk.”

sofia

Sofija Peisohoviča,
13 gadi

„Izskatās, ka gleznā ir attēlotas vēža šūnas. Ir vēl kaut kas, atgādina kosmosu. Pagaidām nevaru tikt skaidrībā ar saviem iespaidiem, bet tas noteikti ir kas noslēpumains un nestandarta.”

line1

3. „Feel deep”, Edgars Mucenieks

gluboko

Sofija Peisohoviča, 13 gadi: „Glezna atgādina nākotnes istabu, kuras vidū stāv gulta. Izskatās nekomfortabli un vientuļi, kā operāciju zāle…”

Shunin

Aleksandrs Šunins,
Rīgas Centrāltirgus
mārketinga nodaļas vadītājs:

Šī glezna ir reizinājums: grupas „U2” kompozīcija „City of blinding lights”: „Neon heart, day-glo eyes. The city lit by firefly. They’re advertising in the skies. And people like us…” un Igora Severjaņina slavenais dzejolis par ananasiem šampanietī.
“Strange, I’ve seen that face before” – Caur dzeltenajām lapām ir redzama seja: “Rainy nights, on Hausmann Boulevard, Parisian music, drifting from the bars…”

anton

Antons Gusevs,
15 gadi

„Haotiski izvietotie sarkanie kvadrāti ir līdzigi vecam tramvajam, kas jūk ārā. Savukārt viss apkārt esošais atgādina man gadījuma kārtība „izmētātus” traipus un smērējumus. Glezna izstaro huligānismu, relaksēšanos, rāmju un noteikumu neesamību.”

line1

4. “SH3”, Diāna Adamaite

diana

marina

Marina Rabazova,
žurnāliste

„Forša glezna! Ceļojums pa garu starpgalaktisku šoseju. Patīk. Daudz ko var safantazēt, un vienmēr izskatīsies savādāk. Es pakārtu to savā guļamistabā un skatītos uz to pirms gulētiešanas.”

li

Aleksandrs Lī
fotogrāfs

„Šī glezna man atklāti nepatīk, it kā kaut kāds tēmēklis lidmašīnā. Nekādas apslēptas jēgas gleznā nesaskatu.”

line1

5. „Sarkanais krauklis”, Dmitry Lavrentjev

voron

Sofija Peisohoviča, 13 gadi: „Glezna asociējas ar sāpēm un bailēm, it kā notiktu karš. Knābis atgādina man mēra masku, ko valkāja viduslaiku ārsti, bet sarkanā krāsa nav nekas cits kā asinis… Vēl, ja ieskatās uzmanīgāk, var saskatīt ievainotu putnu.”

azarov

Vladimirs Azarovs,
informatīvi izklaidējošās programmas
„Viss Vienmēr Visur” dibinātājs

„Glezna nemodina manī nekādas emocijas, bet, neraugoties uz to, tā ir pietiekami tīkama acīm. Attēlotais man atgādina pārbarotu pelikānu, kas tā pārēdies, ka pagaidām nespēj lidot.”

anton

Antons Gusevs,
15 gadi

Glezna ir pietiekami drūma, kaut gan man patīk sarkanā, melnā un baltā kombinācija. Melnās joslas lejā atgādina ērkšķu krūma zarus, kas tiecas sasniegt centrā esošo melno krustu. Baltā krāsa simbolizē šķīstumu un brīvību, tāpēc mani neatstāj cerības sajūta.”

line1

Izveidot savu spriedumu un novērtēt laikmetīgo mākslu varēs izstādē
“Metafora + LN336”
15. novembris – 15. decembris
Latvijas Pasta banka
Rīgā, Brīvības ielā 54
Ieeja brīva

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā