Somijas Stikla muzejā atklās Arta Nīmaņa personālizstādi “Saule un Mēness”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja ilgtermiņa partneris Somijā ir Rīhimaki Stikla muzejs, kas ir viens no vadošajiem šīs nozares muzejiem pasaulē. Un tagad,  novembrī, Somijas Stikla muzejs sadarbībā ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju un dizaina aģentūru “Art is Art” organizē Arta Nīmaņa pirmo personālizstādi Somijā, godinot Latvijas simtgadi.

Izstādē “Saule un Mēness” materializējas mākslinieka pēdējā laika eksperimenti un jaunās idejas: pateicoties oriģinālai autortehnikai, stikla virsmai tiek piešķirts spoguļa efekts, kas, laužot gaismas starus, rada iluzori optiskas spēles.

Ekspozīcijas objektiem ir tikai divas lakoniskas formas – aplis un elipse, kas nosacīti simbolizē sauli un mēnesi, tomēr katrs no tiem savā formā un krāsā ir unikāls. Atstarojošo virsmu atspīdumi maina priekšmetu un cilvēku atspulgus, arī pašu telpu, savā veidā “uzsūcot” visu apkārtējo.

Skatītājam šī izstāde piedāvā meditatīvu piedzīvojumu un iepazīšanos ar šķietami zināmā materiāla neparastām transformācijām. Artis Nīmanis veic rituālu laika cilpu no pagātnes uz nākotni: iedvesmojoties no senajām leģendām un mītiem par spoguļu maģiskajām īpašībām, viņš liek paskatīties uz tiem nevis kā uz banālu ikdienas lietu, bet kā uz arhetipisku un universālu cilvēciskās esības zīmi.

Spogulis izsenis tiek uzskatīts par Saules un Mēness, dvēseles, gudrības, patiesības un gaismas simbolu.

Arī latviešu mitoloģijā Saulei un Mēnesim ir atvēlēta būtiska loma: ikdienu no rīta aust saule, un vakarā debesjumā lec mēness, tā apliecinot dzīves ritējuma nepārtrauktību. Saule un Mēness bezgalīgajā Visumā, tāpat kā spoguļi, senāk un mūsdienās junda cilvēku prātus ar savu metafizisko noslēpumainību, kas paver durvis uz neierobežoto iztēli.

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā