Rotko centram pieci gadi

Aprīlī beigās aprit pieci gadi, kopš durvis vēra viens no 21. gadsimta ambiciozākajiem kultūras projektiem Austrumeiropā – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs.

Vēl pirms Rotko centra atklāšanas 2013. gada tika noiets garš ceļš, lai ideja, kas radās tālajā 2002. gadā, tiktu īstenota un Daugavpilī taptu unikāls veltījums Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko piemiņai ar iespēju skatīt miljoniem vērtus mākslinieka oriģināldarbus.

Fakts, ka 20. gadsimta pasaulslavenā amerikāņu mākslinieka Marka Rotko (Markusa Rotkoviča) dzimtā pilsēta ir kādreizējā Dvinska Krievijas impērijā, līdz tam nebija plaši apspriests starptautiskā mērogā.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ir izvietots Daugavpils cietokšņa vēsturiskajā Artilērijas arsenāla ēkā, kas būvēta 1833. gadā. Lai rekonstruētu Artilērijas arsenāla ēku un tajā izveidotu Rotko centru, tika izstrādāti un apstiprināti trīs dažādi Eiropas Savienības līdzfinansēti projekti. Projektus īstenoja Daugavpils pilsētas dome sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Rotko ģimeni un atbalstītājiem visā pasaulē.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs tapa ar mērķi veicināt kultūras tūrisma attīstību Latvijā. Viens no mākslas centra darbības uzdevumiem ir veidot Latvijas un Daugavpils starptautisko atpazīstamību un konkurētspēju kultūras telpā, sekmēt jaunu unikālu kultūras produktu izveidi un kultūras pakalpojuma attīstību.

Papildus pastāvīgai ekspozīcijai „Marks Rotko. Dzīve un māksla” ar sešiem vērtīgiem Marka Rotko oriģināldarbiem Rotko centrā pieejamas pastāvīgas un mainīgas ekspozīcijas vairāk nekā divtūkstoš kvadrātmetru platībā. Gada laikā tiek atklātas piecas izstāžu sezonas.

Katrā sezonā skatītāju vērtējumam tiek nodotas septiņas jaunas izstādes. Rotko centrs ir vieta, kur iemirdzēties jaunām zvaigznēm mākslā, kā arī vieta, kur skatīt mākslas vēstures grāmatās jau ierakstītu mākslinieku oriģināldarbus.

Rotko centrā ir tikuši izstādīti Marka Rotko, Salvadora Dalī, Pablo Pikaso, Eduarda Munka, Sigurda Vīdzirkstes un citu pasaulslavenu mākslinieku oriģināldarbi. Kopš 2013. gada Rotko centrā ir atklātas 209 lielākas un mazākas grupu un personālizstādes dažādos mākslas medijos – glezniecībā, grafikā, tekstilā, keramikā, fotogrāfijā u.c., parādot reģiona, Latvijas un ārvalstu labākos mākslas projektus.

Rotko centram pieci gadi

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā