Plānojam ceļojumu: noderīgi padomi no Margaritas Šalajevas

Lielākajai daļai no mums vasara nozīmē atvaļinājumu, atvaļinājums nozīmē ceļojumu, savukārt ceļojums nozīmē pošanos ceļam, koferus un nedaudz raižu. Kā paredzēt visu iepriekš un izvairīties no lieka satraukuma un sarežģījumiem – par to es iztaujāju tūrisma aģenturas 1 Travel īpašnieci  Margaritu Šalajevu.  Kurš tad cits, ja ne viņa, kas ir profesionāli organizējusi vairākus tūkstošus braucienu, varētu dalīties ar pārdomātiem padomiem jeb, kā tagad ir modē tos dēvēt, laifhakiem.

MShalajeva_portret

“Protams, vienkāršākais variants būtu vērsties uzticamā tūrisma firmā, kur speciālisti ir jau sastapušies ar tik daudzām niansēm, rīkojot ceļojumus dažādās pasaules vietās, ka viņiem noteikti būs laika pārbaudīta atbilde. Bet, ja tomēr esat nolēmuši organizēt ceļojumu patstāvīgi, es dalīšos ar noderīgu informāciju.

Sāciet brauciena plānošanu ar atbildēm uz svarīgākajiem jautājumiem. Kādu atvaļinājumu jūs vēlaties – vai tā būs relaksācija pludmalē, ekskursiju tūre, atveseļošanās vai sportošana? Kādā kompānijā brauksit – tikai pieaugušie, ģimene ar bērniem vai tikai jūs un jūsu otrā pusīte? Cik daudz dienu izdodas atvēlēt atvaļinājumam un kāds ir tā budžets? Uz kurieni un ar ko gribētos doties? Par kādiem sīkumiem derētu padomāt jau iepriekš? Un tagad – viss pēc kārtības.

Kā mēs gribam atpūsties?

Pilnīga relaksācija. Sākam ar vietu, kur vēlamies neko nedarīt: zem saules pie jūras, meža sētā vai mājiņā pie ezera? Esat izlēmuši? Tagad meklējam konkrētu viesnīcu/mājiņu/sētu. Vislabāk orientēties uz draugu un paziņu rekomendācijām. Ideālais variants informācijas vākšanai – uzdot jautājumu sociālajos tīklos vai pameklēt atbildi tematiskos forumos. Var arī pajautāt gūglei, meklējot ne tikai idejas, bet arī atsauksmes.

MSh_lifehacks_1

Ekskursiju tūre.  Atkal vēršamies pēc informācijas pie globālā tīmekļa. Meklējam izvēlētās valsts/pilsētas tūrisma objektu topu un plānojam optimālo maršrutu, lai paspētu apmeklēt visas noskatītās vietas.

Tiem, kas apceļo Eiropas valstis, varētu ieteikt arī iepriekš noskaidrot, vai konkrētā pilsētā centrālajā laukumā ir pieejami studenti – gidi, kas vada ekskursijas par brīvu. Viņi parasti ļoti cenšas interesanti izklāstīt informāciju. Ja esat apmierināti, neaizmirstiet atstāt dzeramnaudu (lielākoties ir pieņemts pateikties ar 10 eiro).

MSh_lifehacks_eksk

Pilsētas informācijas centrā var painteresēties arī par autobusu ekskursijām. Savukārt interesantas vietas skaistiem foto, garšīgām pusdienām un citiem atvaļinājuma labumiem ieteiks visādi tūrisma forumi, Tripadvisor un sociālie tīkli.

Ja jūs patstāvīgi dodaties kādās eksotiskākās valstīs, ieteiktu tomēr uzzināt šeit kādā tūrisma firmā galapunktā esošo tās uzticamo partneru kontaktinformāciju. Un noteikti iegādāties vietējo SIM karti, citādi maršrutu meklēšana, izmantojot viesabonēšanu, izmaksās padārgi.

MSh_lifehacks_spa

Atveseļošanās. Braucienus uz SPA un sanatorijām es būtu iedalījusi divās kategorijās: atpūtai un mērķtiecīgai ārstēšanai. Atkarībā no to mērķa tie var ilgt 7, 14 un pat 21 dienu. Protams, gribētos uzsvērt, ka procedūru kursu mēs sākam ar ārstu, kas novērtēs mūsu stāvokli un piedāvās optimālo masāžu, ūdensprocedūru, vingrinājumu un citu noderīgu lietu kompleksu.

MSh_lifehacks_golf

Sportošana.  Ja gribas atpūsties aktīvi, izvēlamies slēpošanu, burāšanu, golfu un tā tālāk. Ir labi zināmi kūrorti, kas orientēti uz noteiktu sporta veidu –, palasiet par tiem, noskaidrojiet maksimāli daudz informācijas par izmitināšanas un inventāra izmaksām.

Tomēr ļoti ieteiktu ņemt līdzi savu ekipējumu: pirmkārt, tas ir higiēniski un ierasti, otrkārt, tas ir izdevīgi – šeit to varēs iegādāties iepriekš ar atlaidi, bet nestandarta bagāžas pārvadāšanas maksa būs acīmredzami mazāka nekā kaut vai to pašu slēpju nomas maksa uz vietas.

MSh_lifehacks_boat

Vēl daži laifhaki. Slēpotājiem es ieteiktu iegādāties slēpošanas karti (Ski Pass) uzreiz visam periodam, burātājiem – neaizmirst paņemt līdzi kuģa vadītāja apliecību (ja tāda ir), bet golfa spēlētājiem – laikus pieteikties dalībai turnīrā. Ja jūs tikko esat izlēmis sākt apgūt kādu no šiem sporta veidiem, ļoti rekomendēju sākt darīt to mājās, labu laiku pirms plānotā atvaļinājuma.

Ko ņemsim līdzi?

Atkarībā no kompānijas sastāva izvēlamies dzīvošanas vietu, ēdināšanas veidu un izklaides. Šeit viss skaidrs: braucam kopā ar bērniem – meklējam viesnīcas vai apartamentus, kur bērniem būs ar ko nodarboties un viņu klātbūtne neapgrūtinās citus atpūtniekus.

MSh_lifehacks_children

Ņemot vērā savu atvasīšu vecumu, izvēlamies ēdināšanas veidu – ar mazuļiem, kuriem nepieciešams savs ēšanas režīms (ieskaitot nakts barošanas reizes) un noteikta ēdienu izvēle (piemēram, brokoļu biezenis), dodamies uz apartamentiem, ar vecākiem bērniem – izvēlamies All Inclusive un aizmirstam par ēst gatavošanu.

MSh_lifehacks_company

Ja tiek plānots braukt pieaugušo kompānijā, meklējam svarīgākās vietas: kur dzīvosit, ko vēlaties apskatīties un kur var tusēt vakaros. Jau iepriekš vienojamies par būtiskākajām lietām. Izvēlaties apartamentus – sameklējiet tādus, lai ikviens varētu atpūsties no skaļās kompānijas.

MSh_lifehacks_friends

Noteikti izdomājiet, kā dalīsit tēriņus: vai visi maksā par vienu mitekli kopā vai katrs īrē sev atsevišķi, ēdat brokastis un vakariņas restorānos vai pērkat pārtiku un gatavojat ēst pēc kārtas. Neļaujiet sadzīves jautājumiem kļūt par aizkaitinājuma cēloni.

Kas attiecas uz romantisko atpūtu, vispirms saskaņojiet ar otro pusīti, ko jūs abi gribētu gūt no atpūtas. Neatstājiet šo jautājumu uz vēlāku laiku. Pēc tam var izrādīties, ka viņš sapņoja izstaigāt visas populārās tūristu vietas pilsētā, bet jūs – laiski gulšņāt pludmalē ar martini glāzi rokā.

MSh_lifehacks_romantic

Uzmanību: atpūtai pārī izvēlamies viesnīcas ar apzīmējumu “For adult”. Ja jums nav bērnu, jums negribēsies dzirdēt un redzēt svešas atvases, bet ja ir, un esat izlēmuši no viņiem atpūsties… skatiet iepriekšējo teikumu. Ja jūsu kopīgā izvēle nav relaksācija pie jūras, sagatavojiet aptuvenu atpūtas plānu. Ja tomēr kaut kas neiet pēc plāna – skūpstieties un tik un tā baudiet atpūtu.

Cik ilgi un par kādu naudu varēsim atpūsties?

Cik daudz dienu ilgs jūsu atvaļinājums, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: dienu skaita, ko piešķir jums atpūtai vadība vai jūs paši, budžeta, ko esat gatavi iztērēt braucienam, un attālumam līdz atpūtas vietai.

MSh_lifehacks_sunglasses

Nebūt ne katrs mūsdienās var atļauties pavadīt divas nedēļas Abū Dabī. Tāpēc neaizmirstiet, ka nedēļas nogalē Latvijā vai Baltijā arī var sniegt milzīgu baudu.

Ja periodiski apmeklēt zemo cenu aviokompāniju mājaslapas, reizēm var izdoties pavisam nedārgi aizlidot uz Eiropu. Un arī dažāda līmeņa naktsmītņu piedāvājumu varēs atrast diezgan daudz, ja izplāno atpūtu iepriekš.

Uz kurieni un ar ko braucam?

Ja braucam netālu, ir divi varianti ar saviem plusiem un mīnusiem: autobuss/vilciens/prāmis vai savs auto. Pirmā varianta plusi: jūs varat sākt savu atvaļinājumu ar Prosecco glāzi un nevajadzēs pētīt karti.

Ceļā varēs lasīt, skatīties kino un vispār nesekot līdzi ceļam, vislabāk – komunicēt ar līdzbraucējiem. Mīnusi: galapunktā jums būs jādodas līdz vajadzīgajām vietām ar sabiedrisko transportu vai jāparedz nauda taksometram.

MSh_lifehacks_roadtrip

Esat izvēlējušies auto? Pārliecinieties, ka tas ir pilnīgā tehniskajā kārtībā. Aprēķiniet aptuvenas izmaksas degvielai, salīdziniet tās cenas mājās un jūsu ceļojuma galamērķī. Parūpējieties, lai būtu līdzi rezerves ritenis, aptieciņa, ugunsdzēšamais aparāts un apdrošināšanas polise.

Pārbaudiet, vai ir uz vietas visi automašīnas dokumenti un autovadītāja tiesības, paņemiet līdzi automašīnas lādētāju telefonam: ja lieto navigācijas ierīces, baterija izlādējas diezgan ātri.

MSh_lifehacks_road

Laikus painteresējieties, kur jūsu maršrutā varēs apstāties, lai atpūstos un uzkost, ilgākā braucienā arī pārnakšņot. Ideāli būtu tālā ceļojumā doties kopā ar vēl vienu autovadītāju, kas varētu nomainīt jūs pie stūres.

MSh_lifehacks_aeroport

Ja ceļojat ar lidmašīnu, pirmkārt, biļetes ir izdevīgāk pirkt no rītiem no otrdienas līdz ceturtdienai. Otrkārt, uzzinām, kādi ir bagāžas pārvadāšanas noteikumi konkrētajai aviokompānijai, un stingri ievērojam tos. Treškārt, neaizmirstam laikus reģistrēties.

Atceramies par sīkumiem

Komforts. Noskaidrojam, kādi pakalpojumi ir pieejami izmitināšanas vietā: auto novietne, internets, fēns, brokastis, seifs. Tas pamatīgi atvieglos jūsu dzīvi jau pirmajā dienā. Ņemam līdzi lādētājus visām ierīcēm, ideāli – enerģijas krātuvi jeb Power Bank.

Veselība. Iegādājamies apdrošināšanas polisi, noskaidrojam, kā atrast medicīnisko palīdzību, ņemam līdzi polises izdruku, telefonā saglabājam tālruņa numuru ārkārtas situācijām. Liekam koferī miniaptieciņu ar parasti lietojamām zālēm, repelentu un krēmiem pret/priekš/pēc iedeguma.

MSh_lifehacks_doc

Drošība.  Uzzinām un pierakstām savas valsts vēstniecības tālruņa numuru un adresi, policijas un ātrās palīdzības tālruņa numurus galamērķa valstī. Ārzemēs neielaižamies sarunās ar nepazīstamiem cilvēkiem, it sevišķi ielu tirgotājiem, nedodam žēlastības dāvanas, no klaidoņiem nepieņemam neko no to dotā.

Nostalģija. Atceramies, kurš no draugiem, paziņām, bijušajiem klasesbiedriem un tā tālāk dzīvo galamērķa valstī un, ja ir vēlēšanās, vienojamies par tikšanos”.

Tātad, liekam aiz auss visus šos padomus, pakojam koferus, ņemam līdzi pozitīvu noskaņojumu un pārliecību, ka brauciens izdosies par visiem simts procentiem – un ceļā. Jauku atpūtu!

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā