Pieci seriāli par makslīgo intelektu, kas jāredz

Mūsdienās, kad tehnoloģiju attīstība notiek arvien straujāk, un dažādas viedās ierīces sastopamas teju uz katra soļa, solot atvieglot mūsu ikdienu, neviļus rodas arī jautājumi par to, kāda varētu būt cilvēces nākotne.

Vai roboti tiešām kļūs par mūsu ikdienas sastāvdaļu? Vai mākslīgais intelekts spēs mīlēt un veidot attiecības ar cilvēkiem? Lūk, pieci seriāli, kuri piedāvā savu versiju par tehnoloģijām nākotnes cilvēka ikdienā.

BLACK MIRROR / MELNAIS SPOGULIS (2011)

Seriāls, kas, atspoguļojot cilvēku bīstamo aizraušanos ar mūsdienu tehnoloģijām, sniedz ieskatu potenciālajā nākotnē.

Seriāla sērijas ir savstarpēji nesaistītas, un tajās ar zināmu ironijas devu tiek parādīts, kā tehnoloģijas ietekmē cilvēku savstarpējās attiecības. Lai arī lielākā daļa šī seriāla nākotnes vīziju ir pārspīlētas, tomēr līdzība ar mūsdienām saskatāma jau šobrīd, un visticamāk, ka, attīstoties tehnoloģijām un cilvēku atkarībai no tām, šīm līdzībām lemts kļūt arvien skaidrākām.

Šogad seriāls tiek izrādīts jau 5. sezonu, kur vienā no epizodēm tēlo arī skandalozu slavu ieguvusī dziedātāja Mailija Sairusa. Mailija seriālā attēlo pusaudžu elku – popzvaigzni Ešliju O, pēc kuras prototipa tiek izveidota pat mākslīgā intelekta lelle vārdā Ešlija Too.

Kā izrādās, Ešlijas O dzīve nemaz nav tiks skaista, kā varētu šķist. Tāpat dažādās seriāla epizodēs redzami tādi zināmi aktieri kā Daniels Kaluja, Braisa Dalasa Hovarda un Domnals Glīsons.

ALMOST HUMAN / GANDRĪZ CILVĒKS (2013)

Seriāla darbība norisinās 2048. gadā, kad zinātnes un tehnoloģijas nekontrolējama attīstība izraisījusi noziedzības līmeņa strauju pieaugumu.

Lai pret to cīnītos, katram policistam par partneri tiek norīkots robots. Detektīvam Džonam Kennekam, kurš modies pēc 17 mēnešus ilgas komas, kurā nonācis, veicot operāciju pret InSyndicate grupējumu, jāsadzīvo ne vien ar partnera bojāeju, bet arī atmiņas traucējumiem un kājas protēzi.

Arī viņa attiecības ar robotiem nav tās labākās, jo pirms nepilniem diviem gadiem, tieši robots bija tas, kas Džonu un viņa smagi ievainoto partneri pameta nelaimē, uzskatot, ka vīrieša izdzīvošanas iespējas ir gaužām mazas, tāpēc viņu glābt nebūtu loģisks lēmums.

Kad Džons iegūst jaunu partneri – cilvēkam maksimāli pietuvinātu robotu Dorianu, sākas arī viņu attiecību izaugsme un attīstība.

Seriāls skatāms 13. sērijās, un galveno lomu tajā atveido jaunzēlandiešu aktieris Karls Urbans, kurš savulaik kandidējis pat uz Džeimsa Bonda lomu, ko toreiz gan saņēma britu aktieris Daniels Kreigs. Un vēl jūs viņu noteikti būsiet pamanījušu Jūlija Cēzara un Kupidona lomā seriālā „Ksena: Karotāju princese” un Ēomera lomā otrajā un trešajā triloģijas „Gredzenu pavēlnieks” daļā.

INTELLIGENCE / MĀKSLĪGAIS INTELEKTS (2014)

Seriāla galvenais varonis Geibriels Vons ir pasaulē pirmais cilvēks, kura smadzenēs tiek implantēts mikročips, pateicoties kuram, viņš spēj piekļūt visiem sakaru ierīču datiem, kļūstot par superspiegu.

Viņa misija ir aizsargāt Savienotās Valstis no ienaidniekiem. 

Un lai arī Geibrielam piemīt ģeniālas spējas, kas parastam cilvēkam nekad nespētu piemist, pāri visam viņš ir tikai cilvēks, jo saglabājis visas cilvēciskās jūtas, kā arī spēju tikt ievainotam vai nogalinātam. Superspiegu Geibrielu seriālā atveido sieviešu elks un seksa simbols – aktieris Džošs Holovejs, kurš savulaik iepazīts tik populārajā seriālā “Pazudušie”, kā arī tēlojis kinofilmā “Neiespējamā misija: Rēgu protokols”. Seriāls skatāms 13. sērijās.

HUMANS / CILVĒKI (2015)

Seriāla darbība norisinās paralēlajā pasaulē, kur katras ģimenes pirktākais jaunais gadžets ir cilvēkveidīgs robots, kas pilda kalpotāja funkcijas.

Seriāls iedziļinās tādās tēmās kā mākslīgais intelekts un robotika, mēģinot rast atbildi uz jautājumiem – vai mākslīgais intelekts spēj mīlēt un just emocijas?

Seriāls ir kā sava veida atspoguļojums tam, kā domā, uzvedas un ko jūt mākslīgais intelekts, kā veidojas tā attiecības ar cilvēkiem un kā tas maina mūsu dzīves. Tam pieejamas 3 sezonas, un interesanti, ka visi aktieri – robotu atveidotāji, tai skaitā arī aktrise Džemma Čana, tika nosūtīti uz “robotu” skolu pie horeogrāfa, lai iemācītos apvaldīt jebkādu dabīgi cilvēkam piemītošu žestu pielietošanu.

Kā atzīst aktrise, tad “došanās mājās pēc šādas apmācības bijis visīstākais atvieglojums”. Savukārt aktrise Katrīna Parkinsona, kura seriālā, tāpat kā dzīvē, pilda cilvēka funkcijas, filmēšanos seriālā uzsākusi sešas nedēļas pēc sava otrā bērniņa dzimšanas, līdz ar ko – viņas epizodes tika safilmētas desmit atsevišķās dienās, starp tām ievērojot atpūtas dienas.

TUR (2019)

Seriāls “Tur” ir pirmais latviešu seriāls par attiecībām virtuālajā un reālajā pasaulē. Šī ir pirmā reize Latvijas kino vēsturē, kad seriālu ievada arī filma ar tādu pašu nosaukumu.

Gan seriāla, gan filmas pamatā ir stāsts par ģeniālu programmētāju Gundegu, kuras pasaule sabrūk viņas acu priekšā: viņa zaudē mīļoto, priekšniece draud ar atlaišanu, tuvinieki uzskata par jukušu.

Izmisumā viņa paveic neiespējamo – rada mākslīgo intelektu ar apziņu, kurš pārņem viņas bojāgājušā drauga personību un turpina attiecības ar Gundegu. Līdzās abu galveno varoņu mīlas stāstam seriālā risinās arī spraigi notikumi IT uzņēmumā.

Interesanti, ka tā kā gan filmas, gan seriāla sižeta līnija ir saistīta ar tik specifisku tēmu kā mākslīgais intelekts, tad radošā komanda seriāla tapšanas laikā aktīvi konsultējās ar nozares profesionāļiem. Lai seriāla notikumi, dialogi un vide, ko caurauž mūsdienu tehnoloģijas, būtu pietuvināti realitātei informācijas tehnoloģiju nozarē, seriāla veidošanā tika piesaistīts Baltijā vadošais mākslīgā intelekta eksperts no IT uzņēmuma Accenture.

Seriāla desmit sērijās sastopami tādi Latvijā iemīļoti aktieri kā Artūrs Skrastiņš, Regnārs Vaivars, Ģirts Jakovļevs, jaunais talants Kārlis Kušķis, kā arī aktrises Ilva Centere, Ināra Slucka, Maija Arvena, Kristīne Krūze, kā arī virkne sabiedrībā pazīstamu cilvēku – dziedātāji Žoržs Siksna un Olga Rajecka, komiķis Jānis Skutelis, radio dīva Sandra Glāzupa, mūziķis un grupas “Borowa MC” dalībnieks Aigars Runčis, TV seja Mārtiņš Spuris un citi. Seriāls no 14. novembra skatāms kanālā LTV1.

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā