Afiša: “Modernisma laboratorija” – mākslas vēstures pēcpusdiena

Otrdien, 4. decembrī, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs aicina Jūs uz mākslas vēstures pēcpusdienu “MODERNISMA LABORATORIJA”, kurā ar stāstījumu par Franču Rivjēru un māksliniekiem, kas tajā atrada iedvesmu, uzstāsies mākslas zinātniece Dr. art. Natalja Jevsejeva.

“Luxe, calme et volupte” – greznība, miers un baudkāre – šo citātu no Šarla Bodlēra poēmas “Aicinājums ceļojumā” savas 1904. gadā Sentropēzā tapušās gleznas nosaukumam bija izmantojis Anrī Matīss. Cilvēces Zelta laikmeta ideja, doma, ka kaut kur pastāv idilliska vieta, mūžīgās laimes zeme – Arkādija, kopš Vergīlija laikiem saistīja gan dzejniekus, gan māksliniekus. 19. gadsimta beigās Klods Monē, Ogists Renuārs un Pols Siņjaks bija pirmie, kas atrada savu Arkādiju dzimtās Francijas dienvidos, Vidusjūras piekrastē.

Viņiem sekoja 20. gadsimta sākuma modernisti – Pablo Pikaso, Fernāns Ležē, Haims Sutins, Andrē Derēns, Pjērs Bonārs, Rauls Difī un jau pieminētais Anrī Matiss.

Eskeipisma tieksmes, vēlmi bēgt no urbanistiskās Parīzes mākslinieku vidū sekmēja arī Pirmais pasaules karš. Rezultātā 1920. gadu sākumā Franču Rivjēra kļuva par mājvietu daudziem vadošiem Parīzes skolas māksliniekiem. Kaut arī Franču Rivjēras krastu nevar uzskatīt par Eiropas mākslas metropoli, kur dzimtu jauni virzieni un stili, šīs vietas nozīme atsevišķu autoru daiļradē un mākslas vēsturē kopumā bija īpaši liela.

Kas darīja Franču Rivjēru tik pievilcīgu radošās inteliģences acīs? Šo kultūras fenomenu mēģinājuši skaidrot daudzi speciālisti. Muzeja organizētā lekcija arī piedāvās atbildi uz jautājumu un ļaus iepazīt šo brīnišķīgo vietu caur daudzu slavenu franču gleznotāju darbiem.

Pirms lekcijas apmeklētāji var iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi “Portrets ar smaidu. Šarži un karikatūras Latvijā. 20. gadsimts”.

Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26;
(ieeja caur pagalmu, 5. stāvs)

Biļešu cena:
pieaugušajiem – 5,00 EUR
skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,50 EUR
Vietu skaits ierobežots
Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš
+371 67288800 vai sbm@lnmm.lv

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā