Piecas tumšās šokolādes receptes gardākai ikdienai

Šokolāde ir unikāls gardums, kuru iecienījuši cilvēki visā pasaulē – tā ir ne tikai garda un baudāma tāpat, bet no tās iespējams pagatavot arī gardus desertus.

Lai iedvesmotu radīt arvien jaunus šokolādes gardumus mēs piedāvājam iepazīties ar piecām interesantām tumšās šokolādes receptēm gardākai ikdienai.

Karstā šokolāde “Našķoties”

Rūgtā 90% šokolāde (100 g)
Piens (170 ml)
Brūnais cukurs (1 tējk.)
Šķipsniņa kanēļa un šķipsniņa piparkūku garšvielas

Pagatavošana: Katliņā uzkarsē pienu, tajā ber brūno cukuru un maisot izkausē. Pienā ieber gabaliņos salauztu šokolādi un maisot karsē uz vidēji zemas uguns. Kad izveidojusies viendabīga masa, pievieno kanēli, piparkūku garšvielas, tad pagatavoto karsto šokolādi lej mazmazītiņās krūzītēs.

Gaisīgais šokolādes pīrāgs

Sviests (100 g)
Šokolādes cepumi  (300 g)
Pīrāga pildījumam:
70% tumšā šokolāde ( 300 g)
Sviests (60 g)
Cukurs (200 g)
Olu baltumi (4 gab.)
35% saldais krējums (400 g)
Drupināti cepumi, kokosriekstu skaidiņas, šokolāde vai svaigas ogas pīrāga dekorēšanai.

Pagatavošana:
Vispirms pagatavo cepumu pamatni – cepumus samaļ virtuves kombainā vai saberž ar mīklas rulli, sajauc ar izkausētu sviestu. Drupaču masu ber cepamformā, ar pirkstiem piespiežot, to izlīdzina pa formas apakšu un malām.

Pīrāga pamatni liek 175°C sakarsētā cepeškrāsnī un gatavo 15 min, tad pannas saturu pilnībā atdzesē.

Sagatavo pildījumu – vienā bļodā ber sasmalcinātu šokolādi vienādos gabaliņos, lai tā kustu vienmērīgi, pievieno sviestu, bļodu liek karsta ūdens peldē un, ik pa brīdim apmaisot, izkausē, tad masu noliek malā nedaudz atdzist.
Otrā bļodā ber cukuru un visus četrus olu baltumus (svarīgi, lai bļoda ir sausa un tīra, tāpat arī miksera slotiņas, un neviens dzeltenuma kriksītis tur nebūtu iejaucies, citādāk olu baltumi nekulsies), arī šo bļodu liek karsta ūdens peldē un maisot karsē kādas 4 līdz 5 minūtes, līdz cukura graudiņi izkusuši, tad masu kuļ ar mikseri kādas 4 minūtes, līdz izveidojušās stingras putas.

Vēl citā atsevišķā bļodā lej saldo krējumu un arī to sakuļ stingrās putās.

Tagad laiks pabeigt pīrāga gatavošanu – šokolādes masā iecilā olbaltumus, tad pievieno un iecilā pusi putukrējuma, tad otru atlikušo pusi – galvenais sastāvdaļas nepārmaisīt, lai pildījums saglabātu savu gaisīgumu.
Pīrāga pildījumu kārto cepumu pamatnē, augšpusē izveido tādu kā uzkalniņu. Pīrāgu dekorē ar sasmalcinātiem cepumiem, šokolādi, kokosriekstu skaidiņām vai žāvētām ogām.
Pirms ēšanas pīrāgam vēl kādu stundu vai divas jāatpūšas ledusskapī (ļoti labi, ja to var atstāt uz nakti), tad to var griezt gabaliņos un ēst.

Šokolādes īrisa konfektes

Saldais krējums (220 ml)
Tumšā šokolāde ( 120 g “Laimas” 70%)
Cukurs (270 g)
Tumšais cukura sīrups (120 g) – atrodams gandrīz visu veikalu cukura plauktos
Sviests (30 g)
Šķipsniņa sāls

Eļļa vai sviests formas ieziešanai.
Rieksti vai sāls pārslas konfekšu pārbēršanai.

Pagatavošana:
1Katliņā lej saldo krējumu un uzsilda līdz temperatūrai “gandrīz burbuļo”. Ar karsto saldo krējumu pārlej gabaliņos salauztu šokolādi. Visu uz kādu minūti atstāj sasilt, tad ar karoti samaisa, līdz izveidojas viendabīga šokolādes masa.
Citā katliņā ber cukuru un lej cukura sīrupu, tos abus lēnām karsē uz vidēji zemas uguns. Šajā stadijā katliņa saturu nedrīkst maisīt. Jā, cukuru un sīrupu vienkārši ber/lej katliņā un nesamaisa.* Varētu likties, ka cukurs piedegs, bet nebūt nē! Sīrups lēnām sajauksies ar cukuru, un viss izkusīs. Ja patiešām cukurs kādu iemeslu dēļ negrib sajaukties ar sīrupu, tad katliņu var nedaudz pagāzelēt, turot aiz rokturiem.

Uz nelielas uguns karsē katliņa saturu, līdz tas sasniedzis 155℃ temperatūru (tas varētu būt pēc kādām 20-30 minūtēm).

Kad nepieciešamā temperatūra sasniegta, katliņu noņem no karstuma avota, un tajā iemaisa iepriekš pagatavoto šokolādes masu, tad katliņu atkal pārvieto uz plīts un karsē vēl kādu brītiņu, līdz karamele sakarst līdz 127℃.
Šajā brīdī visas temperatūru burvestības beidzas – katliņu noņem no plīts, tajā iemaisa sviestu un sāli – karamele ir gatava.


Karsto karameli lej apmēram 17×17 cm izmēra kastītē, kas izklāta ar cepampapīru vai alumīnija foliju un viegli ieeļļota vai ieziesta ar sviestu. Kamēr masa vēl ir karsta, to var apbērt ar sāls pārslām vai sasmalcinātiem riekstiem. Pēcāk to atstāj uz pāris stundām atdzist.
Gatavu karameli liek uz dēlīša un sagriež gabaliņos. Tā kā konfektes būs lipīgas, tad iesakām tās uzreiz satīt nelielos cepampapīra taisnstūrīšos.

Vismazākā maisīšanas kustība radīs karamelei kaitīgus un neatgriezeniskus cukura kristālus, un viss būs jāsāk no sākuma.

Īstākā šokolādes kūka

Kūkas krēmam:
Laimas” 52% tumšā šokolāde (500 g)
Saldais krējums (450 ml)
Sviests (220 g)
Šokolādes biskvīta kārtām:
Kviešu milti (200 g)
Cukurs (270 g)
Nesaldināts kakao pulveris (90 g)
Cepamais pulveris (1,5 tējk.)
Dzeramā soda (1 tējk.)
Olas (3 gab.)
Eļļa pēc izvēles (60 ml)
Paniņas vai kefīrs (180 ml)
Pagatavota kafija (180 ml – viena paliela ēdamkarote kafijas aplieta ar karstu ūdeni)
Šķipsniņa sāls
Vaniļas cukurs vai vaniļas ekstrakts

 Kārtojot kūku, ļoti labi noderēs vēl kādi 60 ml melnas kafijas.
Krēmam pēc garšas var pievienot kādu kripatiņu labas kvalitātes brendiju.

Pagatavošana:
Vispirms pagatavo krēmu, jo tam vajadzēs labu laiciņu, lai sastingtu – katliņā liek sviestu un tam pievieno saldo krējumu, nedaudz apmaisot, abus uzkarsē līdz “gandrīz burbuļo” stadijai.

Citā bļodā ber sasmalcinātus šokolādes gabaliņus (parasti vienu šokolādes kvadrātiņu sagriež kādās 4 daļās), šokolādi aplej ar uzkarsēto saldo krējumu + sviestu un atstāj uz kādu minūti. Pēcāk visu  kārtīgi samaisa, līdz izveidojas šķidra masa. Šajā brīdī var iemaisīt arī brendiju pēc izvēles un garšas sajūtas, taču bez tā var arī iztikt.

Gatavo krēmu apklāj ar pārtikas plēvi tā, lai plēve cieši saskaras ar šokolādīgo virspusi, un liek ledusskapī uz kādām pāris stundām.

Ir laiks cept biskvīta kārtas. Vispirms palielā krūzē (apm. 240 – 300 ml) ber vienu lielu ēdamkaroti ar maltu kafiju, aplej ar ūdeni, atstāj ievilkties un nedaudz atdzesē.
Vienā bļodā sajauc miltus, cukuru, kakao pulveri, dzeramo sodu, cepamo pulveri, sāli un cukuru. Otrā bļodā samaisa olas ar eļļu, kefīru vai paniņām, 180 ml pagatavoto kafiju (atlikušo noliek malā līdz kūkas kārtošanai) un vaniļas cukuru vai vaniļas ekstraktu.
Slapjās sastāvdaļas lej sausajās un samaisa. Izdomā, cik biskvīta kārtas kūkai būs, uz aci nomēra, cik mīklas būs nepieciešams katras kārtas pagatavošanai un pa daļai mīklu lej ar cepampapīru izklātā cepamformā.
Biskvīta kārtas cep 175°C sakarsētā cepeškrāsnī kādas 20 min, vai līdz viducī iedurts koka irbulītis neaplīp ar mīklu. Atcerieties, ka, jo vairāk kārtu, jo tās būs plānākas, un 20 cepšanas minūtes var būt krietni par daudz, tāpēc vēlams cepšanas procesu uzmanīt.

Pagatavo visas biskvīta kārtas un kārtīgi atdzesē, tad ar nazi pielīdzina to virspuses.

Tagad pienācis laiks kūku sakārtot* – apakšā liek pirmo biskvīta kārtu, to bagātīgi aplej ar kādām 3- 4 ēdamkarotes pataupītās kafijas, tad uzziež krēma kārtu**, tad atkal liek biskvītu, lej kafiju, smērē krēmu, un visu atkārto tik reizes, cik biskvīta kārtas izceptas.

Beigu beigās ar krēmu noziež arī kūkas virspusi un sānus, apber kūku ar ogām vai dekorē ar drupačām, kas palikušas pāri no biskvīta kārtu pielīdzināšanas soļa.

Mīkstie šokolādes cepumi ar riekstiem

Tumšā šokolāde 70% (200g)
Sviests (60g)
Kviešu milti (100g)
Šķipsniņa sāls
Cepamais pulveris (1/2 tējk.)
Paliela izmēra olas (2 gb.)
Vaniļas cukurs vai vaniļas ekstrakts
Paliela ēdamkarote medus
Cukurs (130g)
Zemesrieksti (100g)
Saldsāļās garšas mīļotāji aicināti cepumus pirms cepšanas apkaisīt ar sāls pārslām

Pagatavošana:Karstā ūdens peldē liek bļodu ar gabaliņos salauztu šokolādi un sviestu. Ik pa brīdim apmaisot, bļodiņas saturu izkausē, tad to no karstuma avota noņem.

Atsevišķā bļodā sajauc kviešu miltus, sāli un cepamo pulveri. Miksera bļodā iesit olas, pievieno cukuru, medu un vaniļas cukuru vai vaniļas ekstraktu un ar mikseri visu puto kādas 5 minūtes, līdz masa kļuvusi pavisam gaiša un gaisīga.

Uzputotajā olu masā ar mikseri iemaisa izkausēto šokolādi un sviestu, tad mikseri apstādina un ar karoti iemaisa iepriekš sagatavotos miltus, kā arī nedaudz ar nazi sasmalcinātus zemesriekstus.

Cepumu mīkla ir gatava, to liek ledusskapī uz kādām 30 min, līdz tā kļuvusi biezāka.

Pēcāk no mīklas veido cepumus, pa ēdamkarotei to liekot uz cepampannas, kas izklāta ar cepmampapīru. Starp mīklas pikučiem atstāj palielas atstarpes, jo cepumi izpletīsies. Ja uz cepumiem gribas uzbirdināt pa sāls šķipsniņai, tad šis ir īstais brīdis.

Cepampannu liek 175°C sakarsētā cepeškrāsnī, un cepumus gatavo kādas 9-12 min. Cepšanās ilgums atkarīgs no cepumu izmēra un cepeškrāsns, bet tie būs gatavi, kad viscaur būs uzpūtušies, taču viducī palikuši vēl gluži mīksti.

Kad cepumi gatavi, tos izņem no cepeškrāsns, atdzesē un tikai tad pārvieto no cepampannas uz šķīvīti vai bļodiņu.

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā