Darbs dara darītāju: Republika Kids – bērnības teritorija

Domājat mainīt darbu, bet nezināt, ar ko tieši vēlaties nodarboties? Psihologi iesaka atcerēties, kāds darbības veids sagādā jums prieku, kam esat gatavi veltīt visu savu laiku, ieskaitot brīvdienas un atvaļinājumu, jo, kā zināms, darbs, kas nes prieku, ir līdzīgs atpūtai.

nata

Jekaterina Vasjoha, divu bērnu mamma, arī vēlējās kardināli mainīt profesiju. Piecus gadus Katja nostrādāja loģistikā, lai gan bija mācījusies „menedžmentu kultūras un masu pasākumu organizēšanas jomā”. Tomēr dēla Artjoma piedzimšana sagrozīja viņas plānus: jaunajai māmiņai bija nepieciešams ērts darba grafiks un birojs tuvāk mājām.

kids9

Piemērotus apstākļus piedāvāja transporta uzņēmums, kur Katja bija sākusi darbu no zemākā līmeņa un izauga līdz vadošajam amatam. Tomēr, kad viņa gāja otrajā dekrēta atvaļinājumā, jau skaidri zināja, ka vecajā vietā vairs neatgriezīsies. Bija sapratusi, ka šeit viņai nav turpmākas attīstības iespēju.

Galvā drūzmējās dažādas radošas idejas. Vispār, pēc rakstura Katja ir īsts pedagogs. Viņa ir ļoti pacietīga, nosvērta, nekad neļauj vaļu dusmām, nepaaugstina balsi, runājot ar bērniem, prot vienoties ar tiem bez uzkliedzieniem un sodiem. Bērns viņai, pirmajā kārtā, ir personība, kura jāsaprot, nevis stingri jāpakļauj savai varai. Tāpēc viņa intuitīvi meklēja sev nodarbošanos, kas būtu saistīta ar bērniem.

kids7

Bija doma atvērt attīstošo spēļu veikalu, tomēr, apsverot visus „par” un „pret”, Katja to atmeta: „Nē, tirdzniecība nav mans lauciņš”. Viņai gribējās beidzot pielietot zināšanas kultūras jomā. Un, kā tas mēdz gadīties, lēmumu noteica personiskā problēma.

Jekaterinas ģimene dzīvo Salaspilī. Pilsēta ir sakopta, šeit ir daudz jaunu pāru ar bērniem. Nesen tika ierīkota atpūtas zona un bērnu laukums ūdenskrātuves krastā. Taču pie mums Latvijā 250 dienas gadā ir slikts laiks. Kurp doties ar bērnu lietainā laikā, ar ko viņu var nodarbināt? Tādas vietas, kur būtu iespējams patīkami un lietderīgi pavadīt brīvo laiku kopā ar bērniem, Salaspilī noteikti pietrūka. Un Katjai prātā iešāvās doma: Salaspilī jāatver bērnu attīstības centrs!

kids5

Šo projektu – no idejas līdz atklāšanai – Katja iznēsāja 9 mēnešus… Gluži kā trešo bērnu. Reģistrēja Bērnu attīstības centru „Kids Spils”, licencēja sešas attīstošās spēles un valodu programmas, noīrēja plašas telpas, lai gan šausmīgā stāvoklī, tomēr ērtā vietā – pašā pilsetas centrā.

„Iztikām bez kredīta – ieguldījām savus līdzekļus un nedaudz palīdzēja draugi. Pašu rokām veicām kapitālo remontu, nomainījām elektroinstalāciju, dekorējām sienas. Vīrs izgatavoja bērnu mēbeles… Strādājām visai aktīvi – ar remontu tikām galā divu nedēļu laikā. Citas izejas nebija – pilsētā jau bija izlīmētas afišas ar ielūgumu: 23. aprīlī notiks atklāšana. Nakti pirms atklāšanas pavadījām bez miega – beidzām krāsot sienas, mazgājām grīdas.”

kids2

Bērnu centrs „Kids Spils” Salaspilī darbojas jau gadu un visai veiksmīgi. Nāk vecāki ar bērniem vecumā no 8 mēnešiem – spēlēt „razvivaškas”, kā jokojot Katja sauc sīkās motorikas attīstības spēles. 4-5 gadus veci bērni apmeklē latviešu un angļu valodas nodarbības rotaļu formā. Sešgadniekus šeit sagatavo pirmajai klasei. Skolēniem improvizāciju teātrī pasniedz oratora mākslu, māca brīvi turēties publikā, piedalīties diskusijās. Pusaudžiem darbojas valodu klubi, bet jaunās māmiņas pulcējas pie tējas galdiņa, kamēr bērni trako rotaļu istabā.

Brīvdienās centrā arī ir daudz ļaužu: svin bērnu vārdadienas un jubilejas. Un kāda izvēle bija iepriekš? Uzņemt viesus mājās vai vietējā kafejnīcā, kur skaļajai bērnu kompānijai nav kur izvērsties. Savukārt, “Kids” centrā ir plašas, ērtas telpas un pilnum pilns ar rotaļlietām un dažādiem atribūtiem izklaidei, ir arī mūzikas aparatūra ar gaismas mūziku bērnu diskotēkām. Bet pie garā galda ar cienastu brīvi jutīsies līdz pat divdesmit bērniem. Pēc šādiem svētkiem viņi aiziet uzbudināti, laimīgi, un vēl daudzas dienas apspriež to, cik bija forši.

kids2

Katja visus apkārt uzlādē ar pozitīvu enerģiju, un projektā iesaistās radoši cilvēki ar savām idejām. Piemēram, atnāca sieviete ar pedagoģisko izglītību, kura vairākus gadus pavadīja Spānijā, un izteica vēlēšanos pasniegt interesentiem spāņu sarunvalodu.

Improvizāciju teātris tapa, pateicoties Rīgas Valdorfa skolas pedagoga un teātra aktrises entuziasmam. Vēl viena jauna sieviete, mūzikas skolas vijoles klases pasniedzēja, mūzikas maģistre un divu mazu bērnu mamma piedāvāja vadīt mūzikas un kustību nodarbības ar mazuļiem pēc oriģinālās metodikas.

Es pajautāju bērnu centra īpašniecei, vai viņa nenožēlo, ka uzņēmās tik ļoti darbietilpīgu un ne īpaši ienesīgu nodarbošanās veidu.

„Nemaz nenožēloju. Agrāk es atgriezos mājās no darba sešos vakarā pilnīgi bez spēka. Vairs neko negribēju. Bet tagad enerģijas un spēka pietiek līdz pat naktij, un šis nogurums ir priecīgs. Mani iedvesmo tas, ka man izdevās realizēt manu projektu no nulles un radīt kaut ko jaunu mūsu pilsētai. Miljonus nopelnīt nevarēšu, bet galvenais ir tas, ka man ļoti patīk, ko tagad daru. Un priekšā vēl tik daudz jaunu projektu!”.

kids4

Ja jūs atradat kļūdu, atzīmējiet tekstu un nospiediet Shift + Enter, lai mūs informēt.

Sākumlapā